Vlašské orechy
Vlašské oriešky majú tvrdú škrupinu, ktorá však rozhodne stojí za rozlúsknutie. Skrývajú pod ňou totiž jedny z najhodnotnejších orieškov a plodov vôbec, ktoré sa dostanú na náš stôl. Strom, z ktorého oriešky pochádzajú, sa nazýva orech kráľovský. Možno vás teda napadne, ako prišli k svojmu prívlastku "vlašský". Môžu za neho jeho šíritelia, Vlachovia, ktorí pochádzali zo severného Talianska. Vlašské oriešky sú doslova nabité vitamínmi, minerálmi a tukmi prospievajúcimi nášmu telu. Ponúkame ich pre vás už nalúpané a to ako v prírodnom variante, tak v niekoľkých sladkých polevách. Oriešky sme pre vás zároveň nasekali na menšie kúsky, namleli na múku a pre skutočných labužníkov sme vyrobili aj pastu.
Vplyv a účinky vlašských orechov na naše zdravie
S ohľadom na množstvo prospešných látok, ktoré vlašské orechy pod škrupinou ukrývajú, sa radí medzi takzvané superpotraviny. Sú bohaté na vitamín E, ktorý patrí medzi významné antioxidanty, ktoré chránia naše bunky pred tzv. voľnými radikálmi. Ďalej v nich nájdeme vitamíny skupiny B, ktoré sú okrem iného dôležité pre správne fungovanie našej nervovej sústavy. Z minerálov je hojne zastúpený horčík, draslík, zinok, meď a mangán. Vlašské oriešky sú tiež známe ako zdroj omega-3 mastných kyselín dôležitých pre našu imunitu a ochranu pred infekciami.
Vďaka obsiahnutým tukom, najmä mononenasýteným a polynenasýteným, konzumácia orieškov pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi.
A nesmieme zabudnúť aj na obsiahnutú vlákninu, nevyhnutnú pre správne fungovanie nášho zažívania.
Na využitie všetkých spomínaných benefitov odporúčame konzumovať oriešky so šupkou, ktorá obsahuje najviac živín.
Zloženie a nutričné hodnoty vlašských orechov
Balenie o 100 gramoch obsahuje priemerne 65-70% tukov, 18% bielkovín, 16% sacharidov a 6% vlákniny.
Kedy a v akom množstve jesť vlašské orechy?
Ako každé oriešky, aj tie vlašské obsahujú viac tuku a preto je dobré myslieť na ich konzumované množstvo. Všeobecné odporúčanie znie 30 gramov denne, teda jedna hŕstka pre dospelého človeka. Dopriať si ich môžete v priebehu celého dňa a to najmä vo chvíli, keď vám chýba energia.
Na čo vlašské orechy použiť?
Vlašské orechy sú pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou sladkých dezertov, najmä tortových korpusov a vianočných cukroviniek. Využiť ich tiež môžete ako náplne do rôznych závinov či koláčov, rovnako tak sa hodí na nepečené dobroty.
V slanej kuchyni pekne vynikajú ako ozdoba na zeleninové šaláty, špeciálne, ak ich kombinujete so syrmi. Tie spolu s vlašskými orieškami tvoria veľmi chutnú kombináciu a skvelé je z nich aj pesto alebo nátierky.
Pokiaľ pečenie a varenie nie je vašou obľúbenou činnosťou, vychutnajte si ich len tak alebo si s nimi posypte rannú kašu či müsli.
Ako skladovať vlašské orechy
Predĺženie doby trvanlivosti týchto orieškov môžeme vykonať správnym skladovaním hneď niekoľkými spôsobmi. Pre kratšie uchovanie ich stačí uzavrieť do vzduchotesnej nádoby, ideálne sklenenej či keramickej a uložiť na tmavé a chladné miesto. Pokiaľ radšej kupujete väčšie balenie, môžete využiť jednu z nasledujúcich metód. Prvá z nich je zmrazenie. Stačí, keď orechy vložíte do uzatvárateľných vrecúšok, prípadne použijete zváračku. Takto vám orechy vydržia približne jeden rok.
Druhou možnosťou je orechy zavariť. Budú vám na to stačiť čisté a suché poháre, ktoré naplníte zhruba 1 cm pod okraj a následne na zavarenie využijete rúru, mikrovlnku či zavárací hrniec. Orechy sa nezavárajú so žiadnym nálevom, jedná sa teda o jednoduchú metódu, ktorou sa nemusíte báť vyskúšať.