Sušené ovocie
Sušené ovocie je skvelým spôsobom, ako doplniť energiu, a to rovno po celý rok. Samotné sušenie je najstarším známym spôsobom konzervácie ovocia a je mnoho spôsobov, ako ho urobiť. V priebehu procesu stráca ovocie vodu, zmršťuje sa a výsledkom sú potom malé sladké kúsky, ktoré sa dostávajú na náš stôl. Aj napriek tejto úprave si ovocie zachováva potrebné živiny, obsahuje mnoho vlákniny, minerálov a antioxidantov. V našej ponuke nájdete široké zastúpenie mnohých druhov, vrátane exotických, a to v malých aj veľkých baleniach, nesladené aj sladené, sírené aj nesírené alebo napríklad doplnené o ďalšie príchute.
Vplyv a účinky sušeného ovocia na naše zdravie
Každý kúsok sušeného ovocia v sebe obsahuje mnoho živín. Oproti čerstvému má síce viac cukru, ale zároveň viacej vlákniny, ktorá v našich jedálničkoch často chýba. Sušené ovocie je taktiež bohaté na vitamíny, napríklad vitamíny skupiny B, A a tiež vitamín C. Je súčasne zdrojom mnohých minerálov ako je horčík, železo, zinok či vápnik a ďalej antioxidantov, predovšetkým polyfenolov. Tie pomáhajú okrem iného zlepšiť prietok krvi, znižujú poškodenie spôsobené voľnými radikálmi a prispievajú k lepšiemu tráveniu.
Zloženie a nutričné hodnoty sušeného ovocia
Každý druh ovocia je iný a tak aj každé balenie bude mať iné nutričné hodnoty. Môžeme však povedať, že všeobecne najviac zastúpené budú sacharidy a to priemerne medzi 60-80%, ďalej bielkoviny 3-11% a najmenej v sušenom ovocí nájdeme tukov. Dôležité je však spomenúť podiel vlákniny. Pri niektorých typoch ovocia ju nájdeme v 100 gramovom balení až 15%.
Kedy a v akom množstve jesť sušené ovocie?
So sušeným ovocím sa to má trochu ako s cukrovinkami. Je síce oveľa zdravšie, ale aj tak vďaka sušeniu obsahuje väčší podiel cukru. Odporúčaná denná dávka sa bude líšiť v závislosti od daného druhu ovocia, ale všeobecne možno povedať, že 30 g bude tak akurát. Doprajte si ho najmä v ranných či dopoludňajších hodinách, keď telo potrebuje najviac energie. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí sú aktívnejší popoludní alebo majú veľký výdaj energie, nemusíte sa mu vyhýbať ani v tejto dennej dobe.
Na čo použiť sušené ovocie?
Už ste vyskúšali datľové sušienky? Alebo špízy z bravčovej panenky so sušenými figami? A čo taká slivková omáčka? Využitia má sušené ovocie naozaj veľa. Okrem samotného maškrtenia s ním môžete ozdobiť raňajkové kaše, primiešať ho do müsli, posypať zeleninový šalát či vytvoriť plnku.
Ako skladovať sušené ovocie
Aby zostalo sušené ovocie čo najdlhšie chutné, potrebuje byť na tmavom a chladnom mieste. Ak ste zvyknutí kupovať väčšie balenie, presypte plody po otvorení do sklenenej uzatvárateľnej nádoby. V zime ovocie môžete nechať v miestnosti, ktorá má prirodzene nižšiu izbovú teplotu, v lete ho však vložte do chladničky alebo zamrazte.
- Sušené ovocie
- Lyofilizované ovocie (sušené mrazom) a prášky
- BIO sušené ovocie
- Sušené datle
- Sušené figy
- Sušené hrozienka
- Sušené slivky
- Sušené marhule
- Sušené jablká
- Sušené hrušky
- Sušený zázvor
- Sušené paradajky
- Sušené čučoriedky
- Sušené jahody
- Sušený banán
- Sušený ananás
- Sušená moruša
- Sušené višne
- Sušené broskyne
- Sušené mango
- Sušené čerešne
- Sušené goji
- Sušená kľukva
- Aloe vera
- Sušený ibištek
- Sušený melón
- Sušená papája
- Sušené kiwi
- Sušená pomarančová kôra
- Sušené pomelo
- Zmes ovocia
- Sušené exotické ovocie