Tigrie orechy
Vyrastajú v pôde, chutia po mandliach a kokose, na povrchu majú vrúbky a aj keď sa im hovorí oriešky, z botanického hľadiska medzi ne nepatria. Tigrie orechy, známe tiež pod názvom chufa alebo zemné mandle, vyrastajú z bežne sa vyskytujúcej rastliny, šáchoru jedlého. Najväčším pestovateľom je Španielsko, kde z orieškov vyrábajú svoj špeciálny nápoj. Tigrie orechy sa dnes radia medzi tzv. superpotraviny, čo znamená, že obsahujú veľké množstvo látok prospešných pre naše zdravie. Navyše si ich môžu vychutnať aj ľudia, ktorí majú na klasické orechy alergiu. U nás oriešky dodávame v bio kvalite a tiež v niekoľkých veľkostiach balenia, od malých na výlety až po väčšie pre celú rodinu.
Vplyv a účinky tigriich orechov na naše zdravie
Tigrie orechy sú doslova nabité minerálmi. Obsahujú najmä draslík, horčík, fosfor, vápnik a ďalej železo, zinok a mangán.
Napríklad draslík je minerál, bez ktorého by naše telo nemohlo fungovať. Podieľa sa na mnohých dôležitých funkciách, je nevyhnutný pre stabilitu vnútorného prostredia organizmu, nezaobíde sa bez neho naša svalová a nervová sústava a podieľa sa na udržiavaní normálneho tlaku krvi. Na nervovú sústavu pôsobí aj horčík, ktorý má upokojujúce účinky, pomáha proti kŕčom a znižuje mieru vyčerpania.
Z vitamínov v týchto "orieškoch" nájdeme vitamín E, ktorý radíme medzi silné antioxidanty, teda látky, ktoré bojujú proti dlhodobým účinkom voľných radikálov. Okrem toho tiež spomaľuje proces starnutia. Ďalej môžeme spomenúť vitamín B9 alebo kyselinu listovú, dôležitú najmä pre ženy v tehotenstve a vitamín B3, podieľajúce sa na správnom fungovaní imunitného systému.
Dôležitým prvkom, ktorého je v tigriach orieškoch naozaj veľa, je vláknina. Vláknina zaisťuje správne fungovanie nášho tráviaceho traktu, spomaľuje trávenie, podporuje pohyb čriev a taktiež zaisťuje výživu baktérií prospešných nášmu zdraviu.
Zloženie a nutričné hodnoty tigriích orieškov
100 gramov tigriích orechov priemerne obsahuje okolo 5% bielkovín, 50% sacharidov, ale z toho len 16% cukrov, 27% tukov a až 11% vlákniny.
Kedy a v akom množstve tigrie orechy jesť?
Tigrie oriešky majú oproti pravým orechom menšie množstvo tuku a zároveň neobsahujú veľa cukru. Odporúčaná denná dávka nie je presne stanovená a je teda vhodné pri stanovení jednej porcie myslieť na svoj denný energetický výdaj. Pri klasických orieškoch sa odporúča jedna hŕstka denne, čo môže byť pomôckou na dávkovanie aj týchto orieškov.
Na čo tigrie orechy použiť?
Najčastejšie využitie nájdu tigrie oriešky ako zdravá desiata do práce či do školy. Môžete si ich namiešať spolu s ďalšími druhmi, ktoré máte radi alebo napríklad so sušeným či lyofilizovaným ovocím. Vyrobiť sa z nich dá aj veľmi chutné a sladké mlieko a to iba namočením orechov do vody a následným rozomletím. Z tigriích orieškov sa dá pripraviť aj bezlepková múka, ktorú možno použiť napríklad do palaciniek či na výrobu sušienok a za pridanie oleja tiež skvelá oriešková nátierka. Samotné oriešky aj spomínané mlieko a múka sú navyše bezlepkové, takže si na nich môžu pochutnať všetci.
Ako tigrie orechy skladovať?
Pokiaľ radšej kupujete väčšie balenie, odporúčame orechy po otvorení presypať do suchej nádoby a uložiť na chladné a tmavé miesto. Pre menšie balenie poslúži tiež znovuuzatvárateľné vrecko, aby vám oriešky nezvlhli.