Sušené huby a riasy
Hovorí sa o nás, že sme národ hubárov. Ak ste zabrúsili do tejto kategórie, pravdepodobne ste jedným z nich. Existuje dokonca porekadlo, ktoré hovorí, že sa Slovania narodili s košíkom v ruke a Slováci rovno v ňom. Pripravili sme pre vás niekoľko druhov známych slovenských húb, na ktoré v našich lesoch bežne narazíte. Starostlivo sme ich pre vás prebrali a usušili, a tak už len stačí vymyslieť, do akého receptu sa s nimi pustíte.
Vplyv a účinky sušených húb na naše zdravie
Ak máte radi huby a zároveň si strážite počet kalórií, určite vás poteší, že huby ich obsahujú veľmi málo a hodia sa tak aj pre prípadné diéty. Okrem toho sú zároveň plné bielkovín a vlákniny, čím napomáhajú pocitu sýtosti. Vláknina je tiež nevyhnutná na správne fungovanie nášho trávenia, reguláciu krvného cukru a viaže na seba cholesterol, čím znižuje jeho vstrebávanie.
Sušené huby sú výnimočné pre svoj obsah vitamínu D. Toho máme skôr nedostatok a preto sa ho hodí v strave pravidelne dopĺňať. Vitamín D je zodpovedný za vstrebanie vápnika v tele, pôsobí protizápalovo a jeho nedostatok môže mať vplyv na dlhodobo pochmúrnu náladu. Nezabudnite na sušené huby teda predovšetkým v zimnom období, keď je na oblohe menej slniečka.
Pojedaním húb tiež doplníme niektoré z dôležitých minerálov, konkrétne meď, zinok a selén. Meď je nevyhnutná pre krvotvorbu, zinok pomáha s hojením rán a selén je známy pre svoje antioxidačné účinky.
Zloženie a nutričné hodnoty sušených húb
100 gramov sušených húb priemerne obsahuje 25-30% bielkovín, 30% sacharidov a z toho okolo 5% cukrov, 15% vlákniny a 5-7% tukov.
Na čo sušené huby použiť?
Viete si predstaviť pravú "bramboračku" bez húb? A čo také hubové rizoto? Sušené huby sa hodia do mnohých pokrmov ako sú polievky, omáčky alebo napríklad zapečené cestoviny. Pripraviť si s nimi môžete aj chutné halušky so smotanovou omáčkou alebo nimi posypať domácu pizzu. Množstvo je čisto na vás, jediné čo je potrebné, je huby vopred namočiť do studenej vody. Potom už s nimi v kuchyni môžete kúzliť podľa vlastnej fantázie.
Ako skladovať sušené huby
Po otvorení vrecka huby presypte najlepšie do sklenenej nádoby bez prístupu vzduchu a uložte na chladné tmavé a suché miesto. Niektoré gazdinky odporúčajú tiež priložiť bobkový list.
Pretože sú sušené huby lákadlom pre mole, nevoľte na ich uskladnenie papierové ani igelitové vrecká. Pokiaľ práve nemáte po ruke nádobu zo skla, použite napríklad plastovú či plechovú.
Značky
Obľúbené kategórie
- Acai v prášku
- Alfalfa v prášku
- Ginkgo biloba v prášku
- Guarana v prášku
- Cordyceps v prášku
- Baobab v prášku
- Camu Camu v prášku
- Chlorella v prášku
- Lucuma v prášku
- Maca v prášku
- Ženšen v prášku
- Ryšavec šikmý
- Zelený jačmeň v prášku
- Spirulina v prášku
- Karobový prášok
- Konopný proteín
- Prepustené maslo
- Proteínové maslo
- Kokosové maslo
- Pistáciové maslo