Sušená moruša
Pôvodom z Ázie, najčastejšie bielej a čiernej farby, tvarom pripomínajúce černice. To je moruša, sladké bobuľovité ovocie, ktoré získava stále viac na popularite. Najčastejšie je možné získať morušu v jej sušenej podobe, pretože čerstvé plody je nutné spracovať najlepšie do druhého dňa po odtrhnutí. Vďaka obsahu mnohých vitamínov, minerálov a antioxidantov sa radí medzi tzv. superpotraviny. V našej ponuke nájdete ako bielu, tak čiernu morušu a to od malých balení do batôžku až po veľké rodinné. Plody navyše neobsahujú žiadny cukor ani konzervanty.
Vplyv a účinky sušenej moruše na naše zdravie
Naše telo je každý deň vystavené pôsobeniu voľných radikálov, ktoré môžu mať v dlhodobom horizonte negatívny vplyv na naše zdravie. Ochranu proti ich vplyvom nám vytvára antioxidanty, ktoré môžeme dopĺňať vhodnou stravou. A práve sušené moruše sú jedným z ich zdrojov. Okrem iného obsahujú látku zvanú resveratrol, ktorá má pozitívny vplyv na naše srdce a celú cievnu sústavu, pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a má protizápalové účinky.
Z vitamínov si pojedaním moruší doplníme vitamín C, K, E a vitamíny skupiny B, pričom C a E sú opäť silné antioxidanty. Vitamín K je dôležitý pre zdravie našich kostí a zohráva významnú úlohu pri zrážanlivosti krvi.
Sušené moruše sú ďalej vhodným zdrojom draslíka, horčíka, vápnika a predovšetkým železa. To je dôležité pre našu celkovú energiu organizmu, znižuje mieru vyčerpania a pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu.
Ako posledný spomenieme obsah vlákniny, ktorá tvorí až 14% stogramovej dávky a moruša sa tak radí medzi potraviny, ktoré je vhodné jesť na podporu trávenia.
Zloženie a nutričné hodnoty sušenej moruše
100 gramov sušenej moruše obsahuje priemerne 70% sacharidov, 12% bielkovín, 3% tukov a až 14% vlákniny.
Kedy a v akom množstve jesť morušu
Sušené ovocie je všeobecne zdravou desiatou, ktorú si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa, najmä ak cítite, že na vás prichádza únava a potrebujete doplniť energiu. Len je dobré myslieť na to, že vďaka dehydratácii plodov dochádza k zvýšeniu koncentrácie obsiahnutých látok vrátane prírodného, prirodzene sa vyskytujúceho cukru. Preto je dobré maškrtiť s mierou a dať si napríklad hŕstku denne.
Na čo sušenú morušu použiť
Plody môžete zobať len tak samotné, vynikajúce sú aj ako súčasť müsli či granoly, pridať ju môžete do jogurtu a smoothie alebo s ňou posypať ovocný šalát. Ďalšou možnosťou je príprava lahodného čaju - stačí zaliať 1 čajovú lyžičku 250 ml horúcej vody a nechať 15 minút lúhovať.
Ako skladovať morušu
Po otvorení balenia morušu presypte do uzatvárateľnej dózy a uložte na chladné a tmavé miesto bez priameho slnečného žiarenia.