Pistácie
Malé, zelené, schované v napoly otvorenej škrupine. To sú pistácie, jedny z najstarších a najobľúbenejších orieškov na svete. Svoj pôvod majú v Ázii, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta. Dnes je ich najväčším pestovateľom Irán, z ktorého dovážame pistácie aj my, rovnako tak ako z preslneného Grécka. Máme ich pre vás vo všetkých možných variantoch. Lúpané, nelúpané, so šupkou aj bez. Pražené solené, nasekané na kúsky alebo rovno namleté na múku. A nesmieme zabudnúť na obľúbené pistáciové pasty. Stavíme oriešok, že si ich zamilujete!
Vplyv a účinky pistácií na naše zdravie
V pistáciách nájdeme hneď niekoľko prvkov dôležitých pre naše telo. Sú skvelým zdrojom bielkovín, ktoré sú základným stavebným prvkom nášho organizmu. Obsahujú množstvo minerálov, ako napríklad horčík a draslík, ktoré spoločne pomáhajú k psychickej vyrovnanosti, zabezpečujú hospodárenie s cukrami a pomáhajú pri chronickej bolesti. Tieto dva minerály dopĺňa vitamín B6, na ktorý sú pistácie bohaté. Ten je okrem iného zapojený do tvorby serotonínu v mozgu, označovaného za hormón šťastia. Ďalej v nich nájdeme železo, fosfor, zinok a mangán.
Pistácie sú označované za potraviny s antioxidačným účinkom a to s ohľadom na obsiahnuté karotenoidy, ktoré sú dôležité pre zdravie našich očí. Nesmieme tiež zabudnúť spomenúť vlákninu, dôležitú pre naše zažívacie ústrojenstvo. V jednej hŕstke pistácií jej nášmu telu doprajeme až 3 g.
Zloženie a nutričné hodnoty pistácií
Balenie so 100 grammi obsahuje okolo 50% tukov, 25% bielkovín, 20% sacharidov a 10% vlákniny.
Kedy a v akom množstve jesť pistácie?
Oriešky sú veľkým zdrojom energie a to predovšetkým pre svoj vyšší obsah tuku. Môžeme si ich dopriať denne, ale treba myslieť na zjedené množstvo. Pri prírodných nesolených pistáciách sa jedná o jednu hŕstku, teda cca 30 g pre dospelého človeka.
Na čo pistácie použiť?
Dajte si pistácie ako desiatu počas dňa a nebojte si ich dopriať ani k večernému sledovaniu televízie. Ich lúpanie vás navyše zabaví a pomôže mentálne sa odreagovať. Ak máte radi sladké dezerty, vyskúšajte napríklad Talianmi milované pistáciové tiramisu, do ktorého budete potrebovať našu nesladenú pastu a nasekané pistácie. Môžete nimi tiež dozdobiť vaše raňajkové lievance či obľúbené smoothie. Pistácie taktiež patria do slanej kuchyne, kde s nimi môžete dochutiť omáčky alebo z nich vyrobiť výborné pesto.
Ako skladovať pistácie
Pistácie sú citlivé na vyššie teploty, kedy by mohlo ľahšie dôjsť k ich žltnutiu. Preto treba oriešky uzavrieť najlepšie do keramickej či sklenenej nádoby bez prístupu vzduchu a vložiť na tmavé a chladné miesto. V letných dňoch ich môžete tiež uchovávať v chladničke, v zime postačí izbová teplota, ktorá je prirodzene nižšia.