Lyofilizované višne (sušené mrazom)
Višne patria k ovociu, ktoré sa teší trochu menšej obľube ako ostatné podobné druhy a to najmä vďaka svojej kyslejšej chuti. Čo je trochu škoda, pretože obsahujú množstvo prospešných látok. Sú plné antioxidantov, minerálov a dokonca môžu pomáhať k lepšiemu spánku. Aby ste mohli z ich benefitov ťažiť po celý rok, máme pre vás višne v tzv. lyofilizovanej podobe. Lyofilizácia je proces, počas ktorého najskôr dôjde k zmrazeniu ovocia a následne sa zvýši teplota a zníži tlak, aby sa z neho mohla vypariť voda. Výsledkom je 100% prírodný produkt bez pridaného cukru. Pri sušení mrazom si navyše ovocie zachováva svoju chuť, vôňu a všetky dôležité látky, takže neprídete o to najhodnotnejšie, čo višne ponúkajú. Nájdete ich u nás celé a vykôstkované a vyberať si môžete z niekoľkých veľkostí balenia.
Vplyv a účinky lyofilizovaných višní na naše zdravie
Višne, rovnako ako iné druhy ovocia, obsahujú flavonoidy, ktoré radíme medzi antioxidanty. Antioxidanty pomáhajú nášmu telu bojovať proti účinkom voľných radikálov, posilňujú našu imunitu a okrem iného spomaľujú proces starnutia. Flavonoidy obsiahnuté vo višniach prispievajú k prevencii kardiovaskulárnych chorôb.
Z vitamínov nájdeme v tomto ovocí iba vitamíny skupiny B a vitamín C, zato sú plné minerálov. Obsahujú jód, vápnik, železo, draslík, mangán a zinok.
Jednou z významných vlastností višní je, že na seba dokážu viazať škodlivé látky a vďaka tomu pomáhajú čistiť krv, pečeň a obličky.
Vďaka obsiahnutému antokyanu, opäť antioxidantu, sa podľa posledných štúdií ukazuje, že majú tiež priaznivý vplyv na liečenie cukrovky, pretože antokyány podporujú tvorbu inzulínu.
A ak sa vám horšie zaspáva, skúste si pravidelne dať hŕstku višní pred spaním. Obsahujú totiž melatonín, ktorý sa stará o pokojný spánok.
Zloženie a nutričné hodnoty lyofilizovaných višní
100 gramov mrazom sušených višní priemerne obsahuje 6% bielkovín, 70% sacharidov, 3% tukov a 12% vlákniny.
Kedy a v akom množstve jesť lyofilizované višne
Naháňa vás maškrtná? Čaká vás nabitý deň? Športujete? Dajte si ovocie sušené mrazom ako desiatu na doplnenie energie. Pri sušení sa v ovocí koncentrujú všetky obsiahnuté látky, vrátane prirodzene sa vyskytujúceho cukru. Dať si višne je samozrejme oveľa zdravšie ako tradičné cukrovinky, ale ani tak by sme to s ich množstvom nemali preháňať.
Ako mrazom sušené višne použiť
Višne môžete maškrtiť len tak samotné alebo si ich napríklad primiešať do svojej obľúbenej orieškovej zmesi. Ochutia a ozdobia ranné ovsené kaše, smoothie, domácu granolu či müsli. Mrazom sušené ovocie možno tiež čiastočne rehydratovať, a tak sa hodí na spestrenie limonád alebo letných nápojov. Vďaka jeho zanedbateľnej hmotnosti ho určite oceníte predovšetkým na výletoch, a to aj preto, že vám v batôžku nezaberie takmer žiadne miesto.
Ako skladovať lyofilizované višne
Skladovanie mrazom sušeného ovocia nie je vôbec nič zložité a stačí dodržať iba jedno pravidlo – a to, aby sa k ovociu nedostala vlhkosť. Pri správnom skladovaní ovocia vydrží naozaj dlho, pokiaľ by sa k nemu však vlhkosť dostala, stratí rýchlo na svojej chuti a chrumkavosti. Pri menšom balení vám postačí znovuuzatvárateľné vrecko, v ktorom sa višne dodávajú. Pri väčších baleniach višne presypte do čistej a suchej nádoby bez prístupu vzduchu a uložte na chladné a tmavé miesto. Ideálna je stála teplota do 22 °C.
Značky
Obľúbené kategórie
- Lyofilizovaný ananás
- Lyofilizovaný banán
- Lyofilizované čučoriedky
- Lyofilizované broskyne
- Lyofilizované čierne ríbezle
- Lyofilizované červené ríbezle
- Lyofilizované dračie ovocie
- Lyofilizované hrozno
- Lyofilizované jablko
- Lyofilizované jahody
- Lyofilizované kiwi
- Lyofilizovaná kľukva
- Lyofilizované maliny
- Lyofilizované mango
- Lyofilizovaný melón
- Lyofilizované černice
- Lyofilizované slivky
- Lyofilizované višne
- Lyofilizované ovocné zmesi
- Lyofilizované prášky