Lyofilizované ovocie (sušené mrazom) a prášky
Vyzerá ako čerstvé, chutí ako čerstvé a dokonca si zachováva takmer všetky potrebné živiny ako čerstvé ovocie. Môžete si ho dať po celý rok vrátane zimných mesiacov a doplniť s ním chýbajúcu energiu. Prinášame vám lyofilizované ovocie, ktoré sa možno síce horšie vyslovuje, ale o to lepšie chutí. Aj keď je jeho názov zložitý a môže pôsobiť dojmom, že sa jedná o chemický výrobok, nemusíte sa obávať. Lyofilizácia je proces, počas ktorého najskôr dôjde k zmrazeniu ovocia a následne sa zvýši teplota a zníži tlak, aby sa z ovocia mohla vypariť voda. Výsledkom je 100% prírodný produkt bez pridaného cukru. Užite si mnoho druhov ovocia z našej ponuky, ktoré ponúkame ako v prírodnom variante, tak v niekoľkých polevách. Zároveň sme ovocie rozomleli na jemný prášok, o využití ktorého sa dozviete nižšie.
Vplyv a účinky lyofilizovaného ovocia na naše zdravie
Určite vás poteší, že aj napriek tomu, že je ovocie sušené mrazom, zachováva si takmer všetky prospešné látky. Nájdeme v ňom množstvo vitamínov vrátane vitamínu C, ktoré klasicky sušené ovocie horúcim vzduchom takmer neobsahuje. Veľkou výhodou lyofilizovaného ovocia je vysoký obsah vlákniny. Tá je nevyhnutná pre správne fungovanie nášho tráviaceho ústrojenstva a taktiež sa vďaka nej dostavuje pocit nasýtenia. Čerstvé ovocie je všeobecne plné minerálov dôležitých pre naše telo a jeho fungovanie ako je napríklad horčík, vápnik, železo či fosfor a platí, že čo nájdete v čerstvom ovocí, to nájdete v ovocí sušenom mrazom.
Zloženie a nutričné hodnoty lyofilizovaného ovocia
Čo druh ovocia, to originál, a tak sa nutričné hodnoty budú líšiť v závislosti od daného typu ovocia. Všeobecne sa dá povedať, že najväčšie zastúpenie na 100 g budú mať sacharidy a to medzi 60-80%, ďalej vláknina 10-20%, bielkoviny okolo 10% a približne 1-3% tuky.
Kedy a v akom množstve lyofilizované ovocie jesť?
Ráno, na poludnie, večer. Alebo skôr navečer. Lyofilizované ovocie si môžete dať kedykoľvek počas dňa, keď dostanete chuť na niečo dobré. Čo sa týka množstva, v tomto prípade menej znamená viac. Jedna hŕstka bude tak akurát. Sušenie totiž zvyšuje koncentráciu všetkých obsiahnutých látok a teda aj prirodzene vyskytujúceho sa cukru. Na príklad si uvedieme jahody. Sto gramov čerstvých jahôd znamená približne 32 kcal, 8 g sacharidov a 2 g vlákniny. Lyofilizované jahody majú pri rovnakom množstve priemerne 323 kcal, 52,6 g sacharidov a 20 g vlákniny. Na to by pri mlasaní mali myslieť predovšetkým ľudia s cukrovkou a o odporúčanej dennej dávke sa prípadne poradiť so svojím lekárom.
Na čo lyofilizované ovocie použiť?
Ovocie môžete maškrtiť len tak samotné alebo s ním ozdobiť vaše obľúbené pokrmy. Hodí sa na všetky druhy raňajkových kaší, do jogurtu alebo napríklad na plátok pečiva s orieškovým maslom. Vďaka jeho zanedbateľnej hmotnosti ho oceníte predovšetkým na výletoch, a to aj preto, že vám v batôžku nezaberie takmer žiadne miesto. Pokiaľ radi pečiete a chcete vašim dezertom dodať na pestrosti, pridajte do náplne či krému lyofilizovaný prášok. Pripraviť si z nich môžete aj lahodné smoothie alebo domácu limonádu.
Ako lyo ovocie skladovať
Skladovanie ovocia je veľmi jednoduché. Bude vám stačiť nádoba, do ktorej sa nedostane vlhkosť, pretože tým by ovocie stratilo na svojej chrumkavosti a znížila by sa doba, počas ktorej by bolo chutné. Uložte ho napríklad do zaváracieho pohára, plechovky či znovuzatvárateľného vrecka a schovajte na chladné a temné miesto, ktorým môže byť špajza či skriňa. Na lyofilizované ovocie je ideálna stála teplota do 22 °C. Rovnaké podmienky skladovania platia aj pre prášky, ktoré by v prípade vniknutia vzduchu začali tvrdnúť.
- Lyofilizovaný ananás
- Lyofilizovaný banán
- Lyofilizované čučoriedky
- Lyofilizované broskyne
- Lyofilizované čierne ríbezle
- Lyofilizované červené ríbezle
- Lyofilizované dračie ovocie
- Lyofilizované jablko
- Lyofilizované jahody
- Lyofilizované kiwi
- Lyofilizovaná kľukva
- Lyofilizované maliny
- Lyofilizované mango
- Lyofilizovaný melón
- Lyofilizované černice
- Lyofilizované slivky
- Lyofilizované višne
- Lyofilizované ovocné zmesi
- Lyofilizované prášky