Lyofilizované čučoriedky (sušené mrazom)
Čučoriedky. Ovocie, ktoré nájdeme skoro v každom slovenskom lese a dnes už tiež na mnohých záhradkách. Sú plné vitamínov, minerálov a predovšetkým antioxidantov. Nášmu telu prinášajú toľko benefitov, že ich radíme medzi tzv. superpotraviny. A bola by škoda mať možnosť si ich dopriať len v sezóne. Preto pre vás máme čučoriedky lyofilizované, čiže mrazom sušené. Lyofilizácia je proces, počas ktorého najskôr dôjde k zmrazeniu ovocia a následne sa zvýši teplota a zníži tlak, aby sa z neho mohla vypariť voda. Výsledkom je 100% prírodný produkt bez pridaného cukru. Pri sušení mrazom si navyše ovocie zachováva svoju chuť, vôňu a všetky dôležité látky, takže neprídete o to najhodnotnejšie, čo čučoriedky ponúkajú. Vybrať si môžete z niekoľkých veľkostí balenia, od malých do vrecka až po veľké rodinné.
Vplyv a účinky lyofilizovaných čučoriedok na naše zdravie
Čučoriedky sú jedným z najcennejších druhov ovocia a to vďaka obsahu látok, ktoré nášmu telu dodávajú. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, dôležitého pre našu imunitu. Vitamín C zároveň znižuje mieru únavy a vyčerpania a podporuje tvorbu kolagénu. Ďalej sú zdrojom mnohých minerálov ako je horčík, draslík, železo, zinok, mangán a chróm.
Zaujímavou vlastnosťou čučoriedok je, že pomáhajú na črevné problémy - a ako s hnačkami, tak so zápchou. Je tomu tak okrem iného vďaka obsahu trieslovín. Dôležité je si pamätať, že na hnačky sa používajú čučoriedky sušené a pri zápche čučoriedky čerstvé.
Drobné bobuľky čučoriedok sú plné flavonoidov, ktoré radíme medzi antioxidanty, teda látky chrániace naše telo pred účinkami voľných radikálov. Antioxidanty majú všeobecne protizápalové účinky, podporujú našu imunitu a zmierňujú prejavy starnutia. Do antioxidantov zaraďujeme aj antokyany, ktoré čučoriedky obsahujú. Antokyany okrem iného pozitívne pôsobia na očnú sietnicu, pomáhajú regenerovať očné farbivo a odporúčajú sa pre celkovú podporu zraku.
V mrazom sušených čučoriedkach navyše nájdeme veľa vlákniny, bez ktorej by sa nezaobišlo naše trávenie, na ktoré má spomaľujúci účinok a vďaka tomu vytvára dlhší pocit sýtosti.
Zloženie a nutričné hodnoty lyofilizovaných čučoriedok
100 gramov čučoriedok sušených mrazom priemerne obsahuje 60% sacharidov, 5% bielkovín, 5% tukov a až 15% vlákniny.
Kedy a v akom množstve jesť lyofilizované čučoriedky
Vďaka procesu sušenia dochádza v ovocí ku koncentrácii obsiahnutých látok, teda aj prirodzene sa vyskytujúcich cukrov. Na to je dobré pri maškrtení pamätať a dávkovať si množstvo podľa aktuálneho energetického výdaja, pretože odporúčaná denná dávka nebola pri mrazom sušenom ovocí stanovená.
Ako čučoriedky sušené mrazom použiť
Čučoriedky sú skvelou desiatou len tak do školy či do práce a oceníte ich aj na všetkých výletoch. Sú totiž veľmi ľahké do batôžku a nezaberú takmer žiadne miesto. Ďalej ich môžete pridať do smoothie, ovsených kaší či nimi napríklad posypať toast s orieškovým maslom. Hodia sa aj ako ozdoba na zmrzlinové poháre, dezerty a torty. V lete s nimi môžete ochutiť domácu limonádu či koktaily.
Skladovanie lyofilizovaných čučoriedok
Akonáhle otvoríte balenie, je vhodné čučoriedky presypať do uzatvárateľnej nádoby a uložiť na tmavé a chladné miesto. Ideálna je stála teplota do 22 °C. Pokiaľ by sa k mrazom sušenému ovociu dostala vlhkosť, stratí rýchlo na svojej chuti a chrumkavosti. Naopak správnym skladovaním vám vydrží až niekoľko mesiacov.
Značky
Obľúbené kategórie
- Lyofilizovaný ananás
- Lyofilizovaný banán
- Lyofilizované čučoriedky
- Lyofilizované broskyne
- Lyofilizované čierne ríbezle
- Lyofilizované červené ríbezle
- Lyofilizované dračie ovocie
- Lyofilizované hrozno
- Lyofilizované jablko
- Lyofilizované jahody
- Lyofilizované kiwi
- Lyofilizovaná kľukva
- Lyofilizované maliny
- Lyofilizované mango
- Lyofilizovaný melón
- Lyofilizované černice
- Lyofilizované slivky
- Lyofilizované višne
- Lyofilizované ovocné zmesi
- Lyofilizované prášky