Lekorica
O lékorici alebo sladkom drievku by sme sa dočítali už v spisoch starých tisíce rokov. Zo stredomoria sa rozšírila do Ázie, kde bola, rovnako ako v Európe, využívaná nielen pre svoje liečivé účinky, ale aj ako základ pre výrobu sladkých dobrôt. Sladké drievko ako rastlina dosahuje výšku 1 až 1,5 metra, vyznačuje sa bledo fialovými kvetmi a predovšetkým dlhými koreňmi. Po zbere sa korene nasekajú na malé kúsky a rozomelú sa na prášok. Následným varom vznikne čierna hmota, ktorej výslednou podobou je sladké drievko, ako ho poznáme dnes. Naše sladké drievko pochádza z Fínska, kde sa vyrába podľa tradičnej škandinávskej receptúry a vyberať môžete z klasickej čiernej varianty alebo ovocných klátikov.
Vplyv a účinky sladkého drievka na naše zdravie
Samotné sladké drievko má na naše zdravie mnoho pozitívnych účinkov. Látky v ňom obsiahnuté pomáhajú k správnemu fungovaniu zažívacieho ústrojenstva, pretože pôsobia pozitívne na tvorbu žalúdočných štiav. Jej účinky boli tiež preukázané v súvislosti s podporou dýchacieho ústrojenstva, preto ju nájdete v mnohých čajoch a doplnkoch stravy odporúčaných pri liečbe respiračných ochorení. Okrem toho má sladké drievko antioxidačné účinky, čím podporuje obranyschopnosť nášho organizmu. Ďalej sa odporúča pre podporu zdravia kĺbov, pokožky, energie a metabolizmu tela a priaznivo pôsobí aj na naše duševné zdravie a nervovú sústavu.
Zloženie a nutričné hodnoty sladkého drievka
V našej ponuke nájdete ako klasické čierne sladké drievkové komfity, tak aj ovocné kolíky. Presné zloženie sa dozviete priamo pri danom produkte, všeobecne ale môžeme povedať, že najväčší podiel zastupujú sacharidy, ktoré tvoria okolo 80% hmotnosti, ďalej bielkoviny 4%, tuky 1-3% a vláknina tvorí asi 1%.
Kedy, v akom množstve a na čo sladké drievko použiť?
Sladké drievka sú zdravou desiatou, ktorú si môžete dať kedykoľvek počas dňa. Pár kúskov vám rýchlo doplní stratenú energiu. Čo sa týka množstva, je dobré myslieť na to, že sa jedná o cukrovinku tvorenú z prevažnej časti sacharidmi a platí skôr pravidlo, že menej znamená viac. Okrem samotného maškrtenia môžete kúskami ozdobiť niektoré dezerty či múčniky, prípadne si ich pridať do ovsenej kaše, jogurtov, či müsli.
Ako sladké drievko skladovať?
Balenie sladkého drievka uchovávajte na chladnom a tmavom mieste, ideálna je teplota do 22 °C. Po otvorení balíčka zaistite, aby sa dovnútra nedostal vzduch, kúsky by tak začali tvrdnúť a postupne strácať chuť.