Kokos
Nie je síce známe, odkiaľ kokos pochádza, ale vieme, že sa pestuje už viac ako 3000 rokov. Kokosové orechy, ktoré sú z botanického hľadiska ovocie, sa pestujú na kokosových palmách, ktorým sa darí najmä v tropických oblastiach. Biela dužina kokosu obsahuje mnoho minerálov, vitamínov a taktiež vlákniny. Je vhodná predovšetkým ako zdroj energie a pochutnať si na nej môžete v mnohých podobách. V našej ponuke nájdete kokosové chipsy, zlomky, kocky, kokos nastrúhaný na jemné a ešte jemnejšie kúsky a tiež kokosovú pastu. Na svoje si prídu aj fanúšikovia sladkých poliev - guličky v rumovej mliečnej čokoláde sú dostupné hneď v dvoch veľkostiach balenia.
Vplyv a účinky kokosu na naše zdravie
Kokos je predovšetkým zdrojom mnohých minerálov. Obsahuje vápnik, železo, draslík, sodík, zinok, fosfor, mangán a meď. Vápnik ako je známe dôležitý pre tvorbu kostí a zubov a okrem toho je dôležitý pre správne fungovanie nervovej a svalovej činnosti a ďalej zohráva úlohu pri zrážanlivosti krvi. Vo väčšej miere je tiež zastúpený horčík, ktorý okrem iného prispieva k psychickej pohode, kvalitnejšiemu spánku a zníženiu zápalovosti organizmu.
Z vitamínov v kokose nájdeme predovšetkým vitamíny skupiny B, ktoré sú spájané s podporou nervovej sústavy, potlačením únavy a psychickej nepohody a podieľajú sa aj na obranyschopnosti tela.
Dužina kokosu je taktiež cenená pre vysoký obsah vlákniny. Tá napomáha celkovému zdraviu tráviaceho ústrojenstva, podporuje pohyb čriev a slúži ako výživa pre zdraviu prospešné baktérie. Vláknina tiež zaisťuje dlhší pocit sýtosti a predchádza tak náhlemu vlčiemu hladu.
V tomto ovocí nájdeme aj pomerne vysoký podiel tuku. Jedná sa predovšetkým o nasýtené mastné kyseliny, ktoré patria do rovnakej skupiny tukov ako maslo, masť a pod. Neznamená to, že by ste sa mali kokosu vyhýbať. Naopak, ako sme si uviedli vyššie, je plný dôležitých látok, len treba pri konzumácii dobré myslieť na množstvo, ktoré zjeme.
Zloženie a nutričné hodnoty kokosu
100 gramov strúhaného kokosu priemerne obsahuje 65% tukov, 8% sacharidov, 7% bielkovín a 16% vlákniny.
Kedy a v akom množstve jesť kokos?
Ako sme si uviedli vyššie, kokos obsahuje vysoké množstvo nasýtených tukov. Pri stanovení dennej dávky je teda vhodné vnímať svoj celkový výdaj a podľa neho si eventuálne kokos dopriať. Odporúčaná denná dávka nebola oficiálne stanovená a tak sa treba riadiť potrebami tela. Doprajte si ho skôr cez deň, keď organizmus využije prijatú energiu.
Na čo použiť kokos?
Kokosová dužina je k dostaniu v mnohých variantoch a to v podobe chipsov, zlomkov, kociek a ďalej potom múky, pasty a nastrúhaná na jemné vločky. Pre klasické maškrtenie sú najvhodnejšie práve spomínané chipsy a zlomky, ktoré zároveň môžete primiešať do kaší, jogurtov, chia pudingov alebo müsli a granoly. Kocky obsahujú pridaný cukor a preto sa hodia na náročné dni či výlety, kedy vám dodajú potrebnú energiu.
Strúhaný kokos je pomocníkom pri pečení a to ako klasických dezertov, tak tých raw alebo nepečených. Môžete ho tiež pridať do smoothie alebo ovocných šalátov. Rovnako tak je možné využiť múku aj pastu, ani jeden z produktov nemusí pre konzumáciu prejsť tepelnou úpravou.
Ako kokos skladovať
Na skladovanie je ideálne chladné a tmavé miesto so stálou teplotou. Po otvorení balenia zaistite, aby sa do produktu nedostal vzduch, ktorý by vo výsledku mohol spôsobiť zvlhnutie a následne aj žltnutie danej kokosovej dobroty.