Prírodný kakaový prášok
Kakaový prášok sa vyrába z kakaovej hmoty, ktorá vznikne upražením a rozomletím kakaových bôbov, ktoré sa následne rozdrvia na vyššie uvedenú hmotu. Ďalším lisovaním dôjde k výrobe rovno dvoch produktov – kakaového masla, ktoré sa oddelia od zvyšku hmoty a tzv. kakaových koláčov, ktoré sa následne rozdrvia na výsledný prášok. Možno vás teraz napadne, že teda ide o kakao holandského typu, rozdiel však môžeme vidieť hneď na prvý pohľad a to vo sfarbení. To je u tzv. holandského kakaa spôsobené pridanými látkami - alkalizantmi. Dôvodom je, aby sa rozpúšťalo ľahšie vo vode a tukoch. A pretože do naturálneho kakaového prášku sa tieto alkalické soli nepridávajú, jeho farba zostáva svetlo hnedá. O cennosti kakaa už vedeli naši predkovia v dávnych dobách, prezývali ho „pokrm Bohov“ a dopriať si ho mohli len tí najbohatší z nich. Tak už tomu dnes našťastie nie je a kakaový prášok je súčasťou takmer každej domácnosti. Kakaové bôby, z ktorých prášok pochádza, sú známe svojim obsahom vitamínov, minerálov a flavonoidov, ktoré majú mnoho priaznivých účinkov na naše zdravie. Vyberať u nás môžete z niekoľkých veľkostí balenia a všetky varianty nájdete v BIO kvalite.
Vplyv a účinky kakaa na naše zdravie
Kakao patrí medzi potraviny s najvyšším zastúpením antioxidantov, teda látok, ktoré bojujú proti účinkom voľných radikálov a posilňujú tak náš imunitný systém. Má ich dokonca viac ako zelený čaj či lesné ovocie. Medzi tieto antioxidanty zaraďujeme aj tzv. flavonoidy, patriace do skupiny polyfenolov. Ide o látky, ktoré okrem iného pôsobia priaznivo na kardiovaskulárny systém, majú vplyv na pružnosť ciev a tým zlepšujú prietok krvi v celom tele.
Ďalej je kakao bohaté na minerálne látky, najmä horčík, železo, síru, zinok, draslík, meď, vápnik a fosfor. Uvádza sa, že čisté kakao má viac horčíka ako ktorákoľvek iná potravina. Horčík je dôležitý pre správnu funkciu nervovej a svalovej sústavy, pomáha bojovať s únavou, zlepšuje regeneráciu a pôsobí proti svalovým kŕčom.
Kakao nielen zahreje, ale aj zlepší náladu. Obsahuje tryptofán, z ktorého sa následnými procesmi vytvára serotonín. Ten sa prezýva hormón šťastia alebo aj hormón dobrej nálady. Tryptofán si naše telo nevie vyrobiť samo a preto je dôležité prijímať ho zo stravy.
Okrem vyššie uvedeného má tento prášok tiež stimulujúce a energizujúce účinky, podporuje koncentráciu a kreativitu, pomáha proti stavom depresie a má aj afrodiziakálny efekt.
Zloženie a nutričné hodnoty kakaového prášku
100 gramov kakaového prášku priemerne obsahuje 15% sacharidov, 30% bielkovín, 10-15% tukov a 30-40% vlákniny.
Ako kakaový prášok použiť
Z kakaového prášku môžete spolu s teplým mliekom vykúzliť lahodný nápoj, ktorý dochutíte napríklad troškou škorice či vanilky. V lete sa naopak hodí zmiešať so studeným mliekom a v oboch prípadoch nielen s kravským, ale aj so sójovým, ovseným a ďalšími druhmi. Vďaka svojej výraznej chuti je vhodné ho použiť aj na pečenie či výrobu krémov a náplní a na obalenie domácich nepečených guličiek. Okrem toho sa hodí ako posyp na sladké jedlá, klasicky obilné či krupicové kaše a palacinky.
Skladovanie kakaového prášku
Naše 100 gramové balenie kakaového prášku zakúpite v zips sáčku, v ktorom kakao môžete zároveň uchovávať. Pri väčšom balení odporúčame zaistiť obal proti vniknutiu vzduchu a následnej vlhkosti, či už potravinovými klipmi alebo presypaním do uzatvárateľnej nádoby. Miesto na skladovanie by malo byť suché, tmavé a chladné s maximálnou teplotou do 22 stupňov Celzia.
Značky
Obľúbené kategórie
- Karobový prášok
- Alfalfa v prášku
- Guarana v prášku
- Chlorella v prášku
- Lucuma v prášku
- Baobab v prášku
- Camu Camu v prášku
- Ginkgo biloba v prášku
- Cordyceps v prášku
- Maca v prášku
- Ženšen v prášku
- Ryšavec šikmý
- Zelený jačmeň v prášku
- Spirulina v prášku
- Acai v prášku
- Konopný proteín
- Prepustené maslo
- Proteínové maslo
- Kokosové maslo
- Pistáciové maslo