Arašidy
Burské oriešky, alebo arašidy, za oriešky síce označujeme, v skutočnosti sa však jedná o strukovinu. Sú plodom rastliny s názvom podzemnica olejná, ktorej pôvod nájdeme v južnej Amerike, konkrétne v Bolívii, kde sa začala pestovať pred niekoľkými tisíckami rokov. Medzi ich prednosti patrí vysoký obsah bielkovín, zdraviu prospešných tukov a taktiež dôležitých antioxidantov. Arašidov existuje celý rad odrôd, u nás nájdete veľké chrumkavé kúsky typu Long Virginia. Mimo natural varianty ich ponúkame aj pražené a solené, v slaných i sladkých polevách a tiež pomleté na tú najjemnejšiu pastu. Stačí si iba vybrať.
Vplyv a účinky arašidov na naše zdravie
Arašidy sú približne z 50% tvorené tukmi. Jedná sa však o tzv. zdraviu prospešné tuky, medzi ktoré radíme polynenasýtené a mononenasýtené mastné kyseliny. Tie sú priaznivé pre udržovanie normálnej hladiny cholesterolu v krvi a v konečnom dôsledku teda pre zdravie nášho srdca. Ďalej ovplyvňujú stav pokožky, vlasov a nechtov a pomáhajú k navodeniu hormonálnej rovnováhy.
Ďalšiu významnú časť tvoria bielkoviny, ktorých majú zo všetkých orieškov dokonca najviac. Okrem toho, že sú bielkoviny základným stavebným prvkom nášho organizmu, sú tiež dôležité pre správnu činnosť mozgu a v rámci stravy prispievajú k pocitu sýtosti.
Z minerálov si pojedaním búrskych orieškov doplníme najmä vápnik, horčík, draslík, železo, fosfor a zinok. Medzi vitamínmi potom kraľuje vitamín B, konkrétne B1, B3, B5, B6 a B9. Táto skupina vitamínov je prospešná pre správne fungovanie nervovej sústavy a udržiavanie zdravého metabolizmu.
Hodnotu každej potraviny tiež zdvíha obsah tzv. antioxidantov, teda látok bojujúcich proti voľným radikálom a zvyšujúcim obranyschopnosť nášho organizmu. V arašidoch nájdeme koenzým Q10 a resveratrol. Koenzým Q10 je známy pre svoje pozitívne účinky na pleť, benefitov prináša nášmu telu oveľa viac. Je nevyhnutný pre tvorbu energie vo vnútri buniek, chráni srdce a znižuje riziko rakoviny. Resveratrol je prospešný pre správne fungovanie srdca a cievnej sústavy, prispieva k regulácii krvného tlaku a existuje skupina odborníkov, ktorá ho nazýva elixírom mladosti.
Zloženie a nutričné hodnoty arašidov
100 gramov arašidov natural priemerne obsahuje 50% tukov, 10-15% sacharidov, 25-30% bielkovín a 10% vlákniny.
Kedy a v akom množstve jesť arašidy
Denná porcia orieškov pre dospelého človeka by mala byť veľká asi ako hrsť, čo zodpovedá približne 30 gramom. Dopriať si ich môžete viac-menej počas celého dňa, s ohľadom na vyššiu kalorickú hodnotu sa potom hodí skôr cez jeho aktívnu časť, kedy prijatú energiu stihneme spotrebovať.
Na čo arašidy použiť?
Arašidy, najmä tie solené, sú chutnou pochúťkou, ktorú často ponúkneme návštevám alebo zobeme večer pri televízii. Ich využitie je však oveľa širšie. Natural variantu môžete využiť ako doplnenie ranných kaší, jogurtov, müsli alebo granoly. Chuťovo doplnia a nutrične obohatia či už ovocné alebo zeleninové šaláty. Arašidy sú zároveň hojne využívané v slanej kuchyni, špeciálne ázijskej, kde ich často vidíme ako posyp pokrmu alebo priamo ako súčasť omáčok.
Možno si z nich tiež vyrobiť arašidové maslo, ktoré svojou chuťou patrí k najobľúbenejším. Pokiaľ však radi šetríte čas, môžete ho u nás zakúpiť už hotové.
Ako arašidy skladovať
Oriešky skladujte na chladnom a tmavom mieste s teplotou do 22 °C. Akonáhle balenie otvoríte, je vhodné arašidy presypať do uzavretej nádoby, aby sa k nim nedostala vlhkosť, udržali si svoju chrumkavosť a nedošlo k ich zažltnutiu.